Rośliny do nabycia

 

Jałowiec chiński 'Stricta' Junipeus chinnsis 'Stricta'
Krzew bardzo gęsty i zwarty o stożkowatym pokroju, dorastający do 2,5 m wysokości. Igły dość długie, kłujace, barwy stalowo-niebieskiej. Dobrze rośnie na każdej glebie, w pełnym słońcu. Cenna odmiana do ogrodów przydomowych, skalnych i na wrzosowiskac.

Jałowiec chiński 'Blue Alps' Juniperus chinensis 'Blue Alps'
Krzew silnie rosnący o ukośnie wyrastających pędach, których końce przewisają dorasta do 2-3 m wysokości i 1-2 m szerokości. Igły długie, kłujące, srebrzysto-niebieskie. Dobrze rośnie na glebach przeciętnych, umiarkowanie wilgotnych. Lubi stanowiska słoneczne. Polecany do różnych typów zieleni, raczej do większych ogrodów i parków

Jałowiec łuskowy 'Blue Carpet' Juniperus squamata 'Blue Carpet'
Rozłożysty, silnie rosnący krzew o poziomo rozpostartych, przewisających pędach osiąga około 0,5 m wysokości przy 1,5 - 2 m szerokości. Igły sztywne, kłujące, srebrzysto-niebieskie. Wymagania glebowe niewielkie. Lubi stanowiska słoneczne lub półcieniste. Polecany na rabaty do większych ogrodów i parków oraz na skarpy.

Jałowiec łuskowy 'Blue Star' Juniperus squamata 'Blue Star'
Karłowy, zwarty krzew, o pokroju nieregularnie kulistym. Igły kłujące, intensywnie stalowo-niebieskie dorasta do 0,5 m wysokości i podobnej średnicy. Wymaga stanowisk słonecznych, odporny na mrozy. Niewymagający co do gleby. Doskonały do ogrodów skalnych, na cmentarze, wrzosowiska, do kompozycji w pojemnikach i skrzyniach balkonowych.

Jałowiec łuskowy 'Holger' Juniperus squamata 'Holger'
Krzaczasta odmiana jałowca łuskowatego o niebieskim zabarwieniu igieł. Młode przyrosty siarkowo-żółte osiąga 0,5 - 1m wysokości i ok. 1,5 m szerokości. Wymagania glebowe niewielkie. Stanowisko słoneczne. Do nasadzeń pojedynczych, kompozycji roślinnych oraz do ogrodów skalnych i wrzosowiskowych id.ealny do małych założeń ogrodowych.

Jałowiec płożący 'Blue Chip' Juniperus horizontalis 'Blue Chip'
Gęsty krzew o leżących na ziemi, wiotkich pędach z "grzebieniowato" wzniesionymi drobnymi gałązkami. Ulistnienie w formie łusek o srebrzystym zabarwieniu, przyjmujące zimą fioletowy odcień. Osiąga około 0,3 - 0,5 m wysokosci i 1,5 - 2 m średnicy. Niewymagający co do gleby, znosi okresowe susze. Stanowisko słoneczne. Polecany do ogrodów skalnych, na skarpy, cmentarze, murki i do kompozycji w pojemnikach. Bardzo dobra roślina okrywowa.

Jałowiec płożący 'Golden Carpet' Juniperus horizontalis 'Golden Carpet'
Dość wolno rosnący krzew o pełzających pędach pokrytych żółtymi łuskami, osiągający 1,5 m szerokości. Dobrze rośnie na każdej ogrodowej glebie. Lubi stanowiska słoneczne. Polecany do ogrodów skalnych i na skarpy jako roślina okrywowa. Doskonały do kompozycji roślin.

Jałowiec pospolity 'Arnold' Juniperus communis 'Arnold'
Wąskokolumnowa odmiana jałowca pospolitego, bardzo zwarta osiąga około 3 m wysokości przy średnicy ok. 0,4 m. Pędy ustawione pionowo, dobrze przylegają do siebie. Igły zielono-szare, kłujące. Wymagania glebowe i wilgotnościowe niewielkie. Preferuje stanowiska słoneczne. Doskonała odmiana na wrzosowiska, do ogrodów skalnych, pojemników i na cmentarze.

Jałowiec pospolity 'Gold Cone' Juniperus communis 'Gold Cone'
Krzew o kolumnowym pokroju. osiąga około 1,5 m wysokości i 0,4 m szerokości. Pędy gęste, ustawione pionowo, pokryte kłującymi igłami barwy złocisto-żółtej, zimą lekko rudziejącymi. Wymagania glebowe i wilgotnościowe niewielkie. Wymaga słonecznego stanowiska. Doskonała odmiana do ogrodów skalnych, na wrzosowiska i na cmentarze oraz do kompozycji pojemnikowych i małych założeń ogrodowych.

Jałowiec pospolity 'Green Carpet' Juniperus communis 'Green Carpet'
Szeroko rozpościerający się krzew o gęstych pędach ścielących się po ziemi. osiąga około 0,1 m wysokości i 1,5 m szerokości. Igły nie kłujące, zielone i gęste. Wymagania glebowe i wilgotnościowe przeciętne. Preferuje stanowiska słoneczne. Bardzo dobra odmiana do nasadzeń na skarpach i nasypach jako roślina okrywowa oraz na cmentarze i do kompozycji pojemnikowych.

Jałowiec pośredni 'Gold Star' Juniperus x pfitzeriana ( J. x media ) 'Gold Star'
Niski, wolno rosnący krzew o rozłożystym pokroju. Osiąga około 0,6 m wysokości i 1,5 m średnicy. Pędy ustawione poziomo pokryte są gęsto igłami i łuskami o złocistożółtym, trwałym zabarwieniu. Wymagania glebowe i wilgotnościowe niewielkie. Preferuje stanowiska słoneczne, gdyż w półcieniu słabo się wybarwia. Do nasadzeń pojedynczych oraz barwnych kompozycji ogrodowych oraz jako roślina okrywowa.

Jałowiec pośredni 'Mint Julep' Juniperus x pfitzeriana ( J. x media ) 'Mint Julep'
Dość silnie rosnący krzew o zwartym pokroju i ukośnie wyrastających pędach. dorasta do 1,5 m wysokości i około 2 m średnicy. Igły krótkie, żywozielone, nie kłujące. Dobrze rośnie na wszystkich rodzajach ogrodowych gleb, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Polecany do większych ogrodów przydomowych oraz parków.

Jałowiec pośredni 'Old Gold' Juniperus x pfitzeriana ( J. x media ) 'Old Gold'
Niski, rozłożysty krzew, osiągający około 0,5 m wysokości i 1 m szerokości. Pędy rosnące poziomo, pokryte zielono-żółtymi, krótkimi igłami. Odmiana podobna do J.x pf. 'Mordigan Gold'. Małe wymagania glebowe i wilgotnościowe. Stanowiska słoneczne. Polecany do mniejszych ogrodów przydomowych, ogródków skalnych oraz na rabaty.

Jałowiec rozesłany 'Nana' Juniperus procumbens 'Nana'
Bardzo gęsty, krzew o płożących pędach, lekko wypiętrzający sie z wiekiem. osiąga około 0,3 m wysokości i 1 m średnicy. Pędy pokryte krótkimi, zielonymi, ostrymi igłami. Wymagania glebowe i wilgotnościowe niewielkie. Preferuje stanowiska słoneczne. Doskonały krzew do obsadzania murków, donic i kompozycji z innymi karłowymi roślinami w małych założeniach ogrodowych.

Żywotnik wschodni 'Aurea Nana' Platycladus orientalis 'Aurea Nana' (Thuja orientalis 'Aurea Nana')
Niewielki, wolno rosnący krzew o jajowatym pokroju, dorastający do 0,7-1m Pędy ustawione pionowo, co daje charakterystyczny efekt "rozwartej książki". Barwa łusek złocistożółta. Ma małe wymagania glebowe. Należy wysadzać na stanowisku słonecznym lecz osłoniętym. Polecany do małych ogrodów, ogródków skalnych i pojemników.

Żywotnik zachodni 'Brabant' Thuja occidentalis 'Brabant'
Odmiana bardzo szybko rosnąca o kolumnowym pokroju i jasnozielonej barwie łusek, osiągająca ponad 4 m wysokości. Wymaga stanowisk słonecznych lub półcienistych oraz żyznej i dość wilgotnej gleby. Jedna z lepszych odmian na formowane żywopłoty. Gęstość sadzenia w rzędzie: co 0,7 - 0,9 m. Należy ciąć dwukrotnie w sezonie wegetacyjnym.

Żywotnik zachodni 'Danica' Thuja occidentalis 'Danica'
Karłowy krzew o zwartym, kulistym pokroju. Pędy dość krótkie i gęste, pokryte szmaragdowozielonymi łuskami. Dorasta do ok. 0,7 m średnicy. Wymaga gleb żyznych, próchnicznych i dość wilgotnych oraz słonecznych bądź półcienistych stanowisk. Polecany do ogrodów przydomowych, skalnych i kompozycji roślinnych oraz do pojemników.

Żywotnik zachodni 'Holmstrup' Thuja occidentalis 'Homstrup'
Rosnąca odmiana żywotnika o zwartym, stożkowatym pokroju dorastająca do 2 m wysokości. Łuski barwy ciemnozielonej, utrzymujące się przez cały rok (nie brunatnieje zimą). Wymaga dość żyznych i raczej wilgotnych stanowisk. Dobra na niższe żywopłoty lub do kompozycji roślinnych.

Żywotnik zachodni 'Miky' Thuja occidentalis 'Miky'
Karłowa forma żywotnika o żywozielonej barwie łusek. osiąga około 0,8 m wysokości i 0,4m, szerokości. Miniatura odmiany 'Smaragd'. Wymaga dość żyznych, wilgotnych gleb oraz słonecznych stanowisk. Doskonała do wysadzania w pojemnikach, do małych założeń ogrodowych oraz na niskie żywopłoty.

Żywotnik zachodni 'Rheingold' Thuja occidentalis 'Rheingold'
Krzew o pokroju kulisto stożkowatym, dorastający do ok. 1,5-2 m Liczne gęste pędy pokryte igłami i łuskami barwy złocistożółtej. Zimą lekko brunatnieje. Dobrze rośnie na glebach żyznych, dostatecznie wilgotnych. Stanowiska słoneczne. Polecany do różnych założeń ogrodowych, kompozycji barwnych, na niskie, umiarkowanie cięte żywopłoty.

Żywotnik zachodni 'Smaragd' Thuja occidentalis 'Smaragd'
Krzew o średnio silnym wzroście i regularnym, stożkowatym pokroju. dorasta do 3-4 m wysokości. Pędy gęste, pokryte szmaragdowozielonymi łuskami, nie zmieniającymi barwy w czasie zimy. Wymaga dość żyznych i wilgotnych gleb. Stanowiska słoneczne lub półcieniste. Polecany do różnych typów nasadzeń. Niezwykle efektowny w kompozycjach roślinnych, sadzony pojedynczo lub jako żywopłoty. W żywopłotach wysadzać co 70 - 80 cm w rzędzie.

Żywotnik zachodni 'Stolwijk' Thuja occidentalis 'Stolwijk'
Karłowa odmiana żywotnika o początkowo półkulistym, z wiekiem stożkowatym, pokroju. Dolna część krzewu zagęszczona, górna z kilkoma przewodnikami, luźniejsza.Pędy pokryte zielonymi łuskami , młode przyrosty kremowe. osiąga do 1 m wysokości. Lubi stanowiska słoneczne i żyzne, dość wilgotne gleby. Polecany do sadzenia w niewielkich ogrodach, ogródkach skalnych i japońskich. Bardzo oryginalna odmiana.

Żywotnik zachodni 'Teddy' Thuja occidentalis 'Teddy'
Nowa, wielopędowa, karłowata odmiana o kulistym pokroju. Pędy pokryte miękkimi, dość długimi igiełkami barwy zielonej, zima lekko brunatniejącej. Lubi stanowiska słoneczne, gleby żyzne, dość wilgotne. Polecana do ogrodów skalnych oraz do kompozycji w pojemnikach. Zalecane związywanie na zimę, gdyż łatwo ulega odkształceniu.

Cyprysik groszkowy 'Boulevard' Chamaecyparis pisifera 'Boulevard'
Małe drzewko dorastające do 3 m wysokości o pokroju stożkowatym i intensywnie niebieskch, miękkich igłach. Wymaga stanowisk osłoniętych, ciepłych i słonecznych oraz żyznych i wilgotnych gleb. Lubiany i chętnie sadzony w ogrodach przydomowych. Polecany do nasadzeń pojedynczych i zestawień kolorystycznych w kompozycjach ogrodowych. Znosi cięcie.

Cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea' Chamaecyparis pisifera 'Filifera Aurea'
Wolno rosnący krzew o szeroko-stożkowatym pokroju i zwisających, nitkowatych pędach, pokrytych drobnymi łuskami barwy złocisto-żółtej. Osiąga ok. 1,5 m wysokości. Dobrze rośnie na każdej ogrodowej glebie uprawnej i słonecznym stanowisku. Do wysadzania pojedynczo w małych ogródkach lub do kompozycji z innymi krzewami o kontrastowej barwie i pokroju. Znosi cięcie.

Cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea Nana' Chamaecyparis pisifera 'Filifera Aurea Nana'
Wolno rosnący, karłowy krzew o półkulistym pokroju. dorasta do 1 m wysokości i około 2 m szerokości. Pędy nitkowate, żółto-złociste. Szczególnie intensywnie wybarwione są rośliny rosnące w pełnym słońcu. Najlepiej rośnie na dość żyznych, wilgotnych glebach, na słonecznym stanowisku. Polecany do nasadzeń w małych założeniach ogrodowych, na wrzosowiskach oraz do kompozycji pojemnikowych.

Cyprysik groszkowy 'Filifera Nana' Chamaecyparis pisifera 'Filifera Nana'
Karłowy krzew osiągający po 10 latach około 1 m wysokości i 1,5 m szerokości. Pokrój kopulasty . Nitkowate, zielone pędy, przewieszające sie pędy, przypominają fontannę. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Wymaga dość żyznych i wilgotnych gleb. Polecany do małych ogrodów, kompozycji roślinnych oraz do pojemników. Znosi cięcie.

Cyprysik japoński 'Nana Gracilis' Chamaecyparis obtusa 'Nana Gracilis'
Karłowy, bardzo wolno rosnący krzew o krótkich, wachlarzykowato skręconych pędach i żywozielonych łuskach. Pokrój nieregularnie stożkowaty. osiąga około 1m wysokości. Wymaga żyznych, próchnicznych i wilgotnych gleb oraz osłoniętych, słonecznych lub półcienistych stanowisk. Polecany do małych ogrodów skalnych i na wrzosowiska. W młodym wieku wskazane okrywanie na zimę,

Cyprysik Lawsona 'Alumii'gold Chamaecyparis lawsoniana 'Alumii'gold
Krzew o wąskostożkowatym pokroju dorastający do 3-4 m wysokości. Gałązki wzniesione, płaskie. Łuski zielonkawe, pokryte woskowym nalotem, nadającym roślinie srebrzysto-niebieskie zabarwienie. Wymagania glebowe niewielkie, natomiast stanowisko powinno być słoneczne, ciepłe i osłonięte. Nadaje się do nasadzeń pojedynczych w większych ogrodach.

Cyprysik Lawsona 'Columnaris' Chamaecyparis lawsoniana 'Columnaris'
Krzew o kolumnowym pokroju osiągający około 4 m wysokosci i 1 m szerokości. Pionowo rosnące pędy pokryte sa niebieskawymi łuskami. Wymaga dość żyznych i wilgotnych gleb. Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Znosi cięcie.

Azalie wielkokwiatowe Rhododendron
Krzewy dorastające do 1 - 2 m wysokości. Liście zielone, u niektórych odmian przebarwiające się przed opadnięciem na czerwono (Ozdobne z kwiatów skupionych w duże kwiatostany. Kolory - od białego poprzez odcienie różu, żółte, pomarańczowe, do ciemnej czerwieni, zależnie od odmiany. Okres kwitnienia: maj - czerwiec. Odporne na mróz Lubią stanowiska słoneczne do półcienistych, gleby kwaśne, wilgotne, próchniczne (torfowe). Azalie nadają się do nasadzeń grupowych, do kompozycji z roślinami iglastymi oraz na wrzosowiska. Zarówno w okresie kwitnienia jak i jesiennego przebarwiania liści stanowią prawdziwą ozdobę ogrodu.

Azalie japońskie Rhododendron obtusa
Niskie krzewy o zimozielonych lub częściowo opadających na zimę liściach. Kwitną bardzo obficie w maju. Kwiaty (w zależności od odmiany) koloru od białego do intensywnie czerwonego. Wymagają miejsc słonecznych lub półcienistych oraz gleb kwaśnych, dostatecznie wilgotnych, próchnicznych. Zaleca się okryć rośliny na zimę. Dobrze komponują się w wielobarwnych grupach, w sąsiedztwie miniaturowych krzewów iglastych i innych wrzosowatych.

Bukszpan drobnolistny Buxus microphylla '
Zimozielony, wolno rosnący krzew, dorastający do 1,5 m. Listki drobne, ciemnozielone, skórzaste. Dobrze rośnie na glebach żyznych, próchnicznych o odczynie obojętnym, na stanowisku słonecznym, półcienistym a nawet w zupełnym cieniu. Doskonała roślina do cięcia i formowania w bryły geometryczne i na żywopłoty. Odmiana uważana za najbardziej odporną na niskie temperatury.

Irga błyszcząca Cotoneaster lucidus
Krzew o wyprostowanych pędach. Dorasta do 2,5 - 3 m wys. Liście owalne, błyszczące, ciemnozielone, jesienią żółtoczerwone Kwiaty drobne, różowawe, miododajne. Owoce czarne, chętnie zjadane przez ptaki. Wymagania glebowe i klimatyczne przeciętne. Gatunek w pełni mrozoodporny. Doskonały na cięte żywopłoty i osłony przeciwwiatrowe.

Trzmielina Fortune'a 'Emerald'n Gold' Euonymus fortunei 'Emerald`n Gold'
Zimozielony krzew o płożących się pędach, pokrytych owalnymi, ciemnozielonymi listkami z szerokim żółtym obrzeżeniem. Posadzona na terenie otwartym osiąga 0,5 m wysokości. Krzewy sadzone przy ścianach, płotach lub starych drzewach, wspinają się przy pomocy korzonków przybyszowych do kilku metrów wysokości. Dobrze rośnie na wszystkich uprawnych, wilgotnych glebach ogrodowych. Stosowana często jako roślina okrywowa, nadaje się także do tworzenia kompozycji roślinnych w pojemnikach. Produkowana w formie piennej jest malowniczym, barwnym drzewkiem.

Trzmielina Fortune'a 'Emerald Gaiety' Euonymus fortunei 'Emerald Gaiety'
Zimozielony krzew o płożących się pędach, pokrytych owalnymi, szarozielonymi listkami z białym obrzeżeniem. Posadzona na terenie otwartym osiąga 0,3 m wysokości. Krzewy sadzone przy ścianach, płotach lub starych drzewach, wspinają się przy pomocy korzonków przybyszowych do kilku metrów wysokości. Dobrze rośnie na wszystkich uprawnych, wilgotnych glebach ogrodowych. Stosowana często jako roślina okrywowa, nadaje się także do tworzenia kompozycji roślinnych w pojemnikach. Produkowana w formie piennej jest malowniczym, "płaczącym" drzewkiem.